O projektu

Projekt W4W: Obědy pro děti je jedním z projektů obecně prospěšné společnosti WOMEN FOR WOMEN, o.p.s., která pomáhá rodičům s dětmi, jež se ocitli v tíživé životní situaci, kterou nedokáží vlastními silami zvládnout, ale aktivně přistupují k řešení svých problémů. Detailnější informace o společnosti a jejích dalších projektech naleznete na webu WOMEN FOR WOMEN, o.p.s.

Projekt byl založen paní Ivanou Tykač, ředitelkou WOMEN FOR WOMEN, o.p.s., dne 12. 9. 2013, a to po odvysílání reportáže v pořadu České televize 168 hodin (neděle 8. 9. 2013) o dětech, které nemohou ve škole chodit na obědy (pusťte si epizodu zde).

Cílem projektu W4W: Obědy pro děti je pomoci dětem, které se ocitly v takové životní situaci, kdy si jejich rodiče nemohou dovolit zaplatit jim obědy ve školních jídelnách. Dětem, jejichž situace je dlouhodobá, které nemají vidinu zlepšení situace a pro které mohou být obědy ve školní jídelně mnohdy jediným pravidelným teplým jídlem, ač se rodiče tuto situaci snaží řešit.

Naším partnerem jsou v tomto projektu základní školy, popř. školní jídelny, které jsou samostatné příspěvkové organizace. Zásadně neposkytujeme finanční příspěvek přímo rodinám dětí.

Pomoc je poskytována přímo prostřednictvím základních škol na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu k dětem, nezkomplikovalo to ještě více situaci jejich rodičů a pomoc nemohla být zneužita. Je tedy nutná úzká a aktivní spolupráce se základními školami. Ředitelé škol za spolupráce pedagogů vytipovávají potřebné děti dle své dlouholeté pedagogické praxe. S každou základní školou je žádost řešena individuálně. Děti mají uhrazeny obědy až do konce školního roku. Projekt je celorepublikový a může se do něj přihlásit jakákoli základní škola z České republiky.

Projekt W4W: Obědy pro děti není „pouze o jídle“, ale pomáhá dětem i v dalších důležitých aspektech:

  • zajišťuje dětem pravidelnou, vyváženou a teplou stravu;
  • chrání děti před vyčleněním z kolektivu spolužáků;
  • přispívá ke zlepšení školní docházky i prospěchu dětí.

Další informace o projektu

Zásadně neposkytujeme finanční příspěvek přímo rodinám dětí, našimi partnery pro realizaci projektu jsou základní školy, popř. školní jídelny, které jsou samostatné příspěvkové organizace.

Chráníme identitu dětí zařazených do projektu. Anonymita jejich údajů je zaručena, zásadně nezveřejňujeme jména dětí a rodin zařazených do projektu. Škola, do které dítě dochází, samozřejmě ví, o koho se jedná, ale dodržuje pravidla a diskrétnost při vyřízení příspěvků a zajištění obědů. V tomto je projekt velice křehký.

Donátoři nepodporují konkrétní děti, ale projekt jako celek. Pomoc je čerpána dle aktuálního stavu. Finanční podporu dárců je možno, po individuální konzultaci, směřovat např. do konkrétního regionu. Základní školy nevyčerpané zálohy vyúčtovávají a případné přeplatky (nemoc, nepřítomnost ve škole) vrací zpět na transparentní účet projektu. Toto je také zakotveno v darovací smlouvě.

Podívejte se na video z kampaně v rámci charitativního partnerství s Českou televizí a pořadem Peče celá země, který se vysílal od března do května 2022.

OBĚDY PRO DĚTI 10 LET

Po odvysílání reportáže v pořadu ČT 168 hodin o dětech, které nemohou chodit na školní obědy, jsme věděli, že W4W musí tento problém (vy)řešit. A tak 12. září 2013 – spontánně a rychle – vznikl projekt W4W: Obědy pro děti. První děti díky němu obědvaly už 1. října téhož roku.
Zobrazit více ...
Díky našim poznatkům a zkušenostem vznikl výzkum, mapující reálnou situaci samoživitelů. Jeho výsledky jsme předali na MPSV a upozornili jsme tak na skrytý problém. MPSV se následně rozhodlo projekt W4W: Obědy pro děti zaštítit.
Zobrazit více ...
Projekt W4W: Obědy pro děti získal záštitu MŠMT a W4W se stala členem pracovní skupiny MPSV s názvem „Obědy do škol“. Ve stejném roce získal projekt záštitu Svazu měst a obcí ČR a Asociace krajů ČR. Hlavním partnerem projektu se stala NIVEA.
Zobrazit více ...
Z průzkumu, prostřednictvím něhož W4W na konci školního roku 2015/2016 vyhodnotila dopady pomoci, vyplynulo, že obědy děti nejen zasytí, ale díky nim mají i lepší školní docházku a školní výsledky, lépe se začleňují do kolektivu, jsou iniciativnější, sebevědomější, klidnější a lépe se soustředí.
Zobrazit více ...
Projekt získal významnou finanční podporu MŠMT v rámci dotačního programu pro nestátní neziskové organizace k podpoře školního stravování žáků základních škol. Na základě jednání s W4W spustilo MPSV projekt „Obědy do škol“, určený znevýhodněným dětem z mateřských a základních škol, který je financován z evropského programu FEAD.
Zobrazit více ...
V dubnu si projekt vybrali členové americké skupiny Metallica a v rámci svého evropského turné a pražského koncertu jej podpořili darem ve výši 485 tis. Kč. V dalším roce skupina projektu darovala téměř 1,8 mil. Kč. V říjnu k nám zavítal a návštěvou školy na Praze 4 projekt podpořil i světový tenista Novak Djokovič se svou manželkou Jelenou.
Zobrazit více ...
V roce 2019 se částka, kterou za jeden měsíc školních obědů hradí rodiče, pohybovala okolo 500 Kč za dítě. Ve školním roce 2019/2020 se celorepubliková průměrná cena za školní oběd oproti předchozímu roku zvýšila z 25 Kč na 26 Kč. Nejvyšší průměrnou cenu oběda – 29 Kč, což je o korunu více než v roce předchozím, jsme zaznamenali v Praze.
Zobrazit více ...
V roce 2020 jsme na základě pozvání navštívili zasedání Zastupitelstva města Frýdlant a školení ředitelů škol a vedoucích školních jídelen Pardubického kraje. Zavítali jsme i do Plzně, kde jsme také převzali velmi významné ocenění Mecenáš plzeňského školství, které nám udělalo velkou radost!
Zobrazit více ...
Jak fungoval projekt W4W: Obědy pro děti v době pandemie? „Váš projekt byl jeden z mála, který se ani v tak složité změti neustále se měnících nařízení neztratil a pomáhal přemostit nás, pedagogy i naše žáky od pocitu beznaděje zpět k naději, že ne vše přestalo platit. Vaše přetrvávající pomoc byla velkou podporou a motivací,“ napsala nám jedna ze zapojených škol.
Zobrazit více ...
V průběhu školního roku 2021/2022 se průměrné ceny školních obědů v jednotlivých krajích pohybovaly mezi 31 až 38 Kč. K největšímu zdražení došlo v Praze, kde se průměrná cena školního oběda v druhé polovině roku 2022 zvýšila z 31 na 38 Kč. V tomto roce se díky projektu podařilo nakrmit téměř 19 tisíc školáků, což představovalo školní obědy v celkové hodnotě za více než 60 mil. korun.
Zobrazit více ...