W4W: Řešení rostoucích cen školních obědů existuje, když se zapojí i zřizovatelé

Praha, 1. února 2023 – Dnes vchází v účinnost novela vyhlášky č. 107/2005 Sb. o školním stravování, kterou připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Dojde kvůli ní k výraznému zdražení školních obědů a svačin. Situace je alarmující a dle predikce WOMEN FOR WOMEN, o.p.s. (W4W), která je lídrem mezi projekty zajišťujícími pomoc dětem formou školního oběda, může být v celé ČR do konce letošního školního roku bez oběda až 40 tisíc dětí. Situace však nemusí být beznadějná, s řešením mohou pomoci obce.

Počet žádostí o pomoc v projektu W4W: Obědy pro děti vzrostl za loňský rok o 30 %. A letos se čeká další nárůst. „Za prvních pět měsíců tohoto školního roku je v našem projektu Obědy pro děti přihlášeno o 1000 dětí více, než tomu bylo v předešlém školním roce. Aktuálně tak atakujeme hranici 14 000 dětí,“ říká spoluzakladatelka a ředitelka W4W Ivana Tykač, která je rovněž autorkou projektu W4W: Obědy pro děti.

Nárůst v průměru až o 6 Kč za jeden školní oběd bude pro mnoho rodičů neúnosný. Řešení problému však existuje a nabízí se mimo jiné i na úrovni obcí. Příkladem může být obec Syrovice v okrese Brno – venkov, která svým školákům zastropovala oběd na částce 20 Kč za jednu porci. Stejně jako projekt W4W: Obědy pro děti se inspirovala ve Skandinávii, kde mají všichni žáci dokonce obědy zadarmo. „Neustálé zdražování školních obědů představuje velký problém, který v důsledku dopadá na naše děti. Výzkumy však ukazují, že obědy ve školní jídelně mají pozitivní vliv nejen na začleňování žáků do školního kolektivu, ale i na jejich prospěch,“ říká starosta obce Zdeněk Joukl.

Řešení v otázce podpory školního stravování proto existuje a s rostoucími cenami mohou pomoci právě zřizovatelé základních škol. „V červnu loňského roku se ČR přihlásila k evropskému dokumentu Záruka pro děti, který obsahuje výzvu pro všechny členské státy, aby bylo dětem zajištěno alespoň jedno zdravé jídlo každý školní den. V příkladu řešení problematiky na úrovni obcí, jenž je v souladu s tímto dokumentem, spatřujeme cestu, jak nezdražovat obědy až do maxima umožněného novelou vyhlášky,“ uzavírá Ivana Tykač.

Registrace škol a školních jídelen do projektu W4W: Obědy pro děti je stále otevřená, koordinátorky denně vyřizují desítky žádostí. Zdroje, kterými nezisková organizace disponuje, však nejsou nekonečné. Předpokládá se, že se cena dotovaných obědů za letošní školní rok, kterou projekt W4W: Obědy pro děti bude pro přihlášené školy a děti potřebovat, vyšplhá až k částce 120 mil. Kč.

Tisková zpráva ve formátu PDF je k dispozici ke stažení ZDE.