Děkujeme, Leo Surovcová a Česká televize!

V pátek 8. října 2021 jsme předali naše další ocenění projektu Obědy pro děti. Tentokrát jsme poděkovali a ocenili Českou televizi a Leu Surovcovou, protože právě ony nám v roce 2013 daly impuls pro vytvoření projektu.

Reportáž o tom můžete shlédnout zde ve Studiu 6 ČT.  

V roce 2013 jsme zdaleka netušili o jak velký a rozšířený problém se jedná. Za těch devět let nás projekt mnoho naučil, zaktivoval dvě ministerstva a dokázal z tématu udělat společenské téma… a co je nejdůležitější? Pomohl již více jak 51 tisícům dětem z celé České republiky!

A kdo jiný by měl děkovat a oceňovat než ředitelka WOMEN FOR WOMEN o.p.s. a iniciátorka projektu Oběd pro děti Ivana Tykač? Vážíme si spolupráce škol, aktivity pedagogů, podpory zřizovatelů, odvahy rodičů, důvěry a podpory dárců a všem za vše moc děkujeme. Takto to vypadá, když sytý hladovému věří! Díky!¨

Lea a Česká televize od nás dostali cenu – talíř Obědů pro děti, diplom a také dporovdný dopis. Ten Vám zase s dovolením ocitujeme, a přidáváme i poděkování od Ley. 

Vážená paní Surovcovádovolte nám srdečně poděkovat za osobní podporu, kterou věnujete našemu projektu Obědy pro děti. Děkujeme Vám za to, že jste pro nás toto téma objevila a že se mu i nadále věnujete ve svém osobním i redakčním životě.

Často se o lidech, kteří udělají pro druhé něco krásného, říká, že jsou andělé. Dovolte, abychom tento příměr použili a malinko posunuli, od anděla k motýlům. Pro nás jste to Vy, kdo prvně mávl křídly pro Obědy pro děti. I něco tak malého, jako je třepetání motýlích křídel, může v konečném důsledku vyvolat tajfun třeba i někde na druhé polovině světa.

A tak Vaše reportáž v září 2013 máchla křídly … a dnes v Obědech pro děti můžeme pomoci více než 10.000 dětem ve více než 1 000 základních škol a školních jídelen. Ve školách tak obědvají děti, které sice oficiálně nespadají pod hranici chudoby, ale jejich rodiče si reálně nemohli dovolit jim školní obědy pravidelně a včas platit.  A co víc: získali jsme pro Obědy pro děti postupně obrovskou finanční podporu od Ministerstva školství, na školní obědy přispívají ročně tisíce malých dárců i velkých firem.   Ministerstvo práce a sociálních věcí díky Obědům pro děti řeší dostupnost školních obědů pro všechny potřebné děti a rozvinulo i další nástroje pomoci rodinám školáků, zajistili pro ně potřebné financování.  Téma hladovějících školáků se stalo v posledních letech důležitým společenský problémem, který se daří aktivně řešit. Díky Vašemu mávnutí křídly … 

Využíváme s dovolením tuto příležitost, abychom Vás požádali o malou laskavost. Tlumočte prosím naše upřímné díky také týmu kolegů – spolupracovníků z České televize, kteří se s Vámi na přípravě a vysílání reportáží podílejí. Ani je všechny neznáme. I jim všem však patří náš vděk a poděkování. 

Děkujeme srdečně za Vaše mávání křídly pro Obědy pro děti. Jménem naším, ale zejména jménem všech dětí, kteří i díky Vám obědvají.“ Vaše Obědy pro děti.

Reakce od Ley Surovcové:

„Díky vám obědvám. A já se dojímám! Organizace Women for Women získala za projekt Obědy pro děti významné ocenění – v kategorii Veřejná sféra cen SDGs společnosti OSN. A dnes W4W ocenila i mě a ČT. Projekt totiž vznikl po mé reportáži v roce 2013, kdy jsem otevřela téma školních obědů, na které některé rodiny nemají peníze, děti trápí hlad a sociální izolace. Od té doby se mnohé v dobré změnilo! Nicméně je to pořád velké téma! Takže jedeme dál! Obrovské děkuju Women for Women, že projekt dál rozvíjí! A ČT, že téma podporuje!“ Lea

 

Reportáž můžete shlédnout zde ve Studiu 6 ČT.