Už nyní 1 000 schválených dětí pro příští rok

"Obědy pro děti mají na příští školní rok odsouhlasené žádosti již pro více než tisíc školáků", zní titulek nového článku o našem projektu na serveru novinky.cz ze 14. července 2016.

Zoom gallery

„Čísla nám v projektu rostou každý školní rok a jsme si jisti, že ani ten následující nebude výjimkou,“ sdělila Novinkám manažerka projektu Jana Skopová. „S ohledem na zkušenosti z minulých školních let by šlo pro školní rok 2016/2017 hovořit až o pěti tisících dětech.“

Výňatky z rozhovoru najdete níže, celý pak čtěte zde na NOVINKY.CZ.

Kde je vlastně „chyba systému“, že něco takového jako Obědy pro děti vůbec musí fungovat?

(...) Dnes mnozí lidé řeší existenční problémy, ale stále větší skupina lidí nedosáhne na pomoc státu. Pak je to mnohdy otázkou několika měsíců, kdy se dostanou na hranici chudoby a s nimi bohužel i jejich děti. (...) Náš projekt rok od roku potvrzuje, jaké zásadní dopady má na děti absence na první pohled tak „banální“ věci, jako je školní oběd. Vnímáme jej jako součást vzdělávání.

Jak konkrétně financování probíhá?

(...) Pomoc poskytujeme přímo prostřednictvím základních škol nebo školních jídelen na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu k dětem, nezkomplikovalo to ještě více situaci jejich rodičů a pomoc nemohla být zneužita. Z naší strany je každá koruna, která je zaslána na transparentní účet projektu, využita pouze na obědy pro potřebné děti.

Jak jsou nastaveny podmínky?

Rodiče se o děti starají, komunikují se školou. Jedná se o nejpotřebnější děti, u kterých jsou patrné i jiné problémy. Děti mnohdy do školy nenosí ani svačinu, případně velmi skromnou a jednotvárnou, nemohou se se svými spolužáky účastnit třídních či školních aktivit (...)

Nejste jediní, kdo takto dětem pomáhá. Spolupracujete i s jinými subjekty?

(...) Finanční podporu od MŠMT pro rok 2016 ve spojení s projektem Obědy pro děti vnímáme jako dobrý příklad spojení státu a privátních zdrojů ve prospěch dobré věci, společenské odpovědnosti a solidarity.

Setkali jste se i s nějakými negativními ohlasy na vaši činnost?

Ze strany základních škol ani dárců jsme se s negativními ohlasy nesetkali. Dostáváme moc milé reakce. (...) Ovšem občas se stává, že lidé píší na Facebook názor, že dnes přece nemohou být lidé, kteří nemají na školní oběd 25 Kč, že to rodiče určitě prokouří a propijí. Těm pak vysvětlujeme, že realita je mnohem složitější. (...) Když samoživitelce zbude na celý měsíc po uhrazení základních nákladů za bydlení například maximálně 1500 Kč, je pro ni při dvou dětech náklad ve výši 1000 Kč za obědy ve škole velký luxus. Doslova musí volit. Nejsou to jen obědy ve škole, co musí zaplatit.

Děkujeme webu novinky.cz! 

Obědy pro děti > O projektu > O nás v médiích > Už nyní 1 000 schválených dětí pro příští rok

S PODPOROU

ZÁŠTITA

 

 

 

 

 

 

 

Staňte se fanouškem

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zadejte svůj e-mail a přihlaste se k pravidelnému odběru novinek z WOMEN FOR WOMEN.