Slovo paní ředitelky Ivany Tykač

21.11.2014

Slovo paní ředitelky Ivany Tykač

"Když jsme začínali s projektemObědy pro děti, byla naše představa řekněme hodně “nutriční”. Mysleli jsme si, že hlad v důsledku nezaplaceného oběda je to hlavní, o co jde. Ale zkušenosti nás poučily, že to je pouze spouštěč. Děti bezoběda nemají dostatek energie a chuti se učit. Zhoršuje se jim prospěch.

Co nás však překvapilo nejvíc, je fakt, že celý tento řetězec příčin a následků ústí do postupného odcizování se dítěte dětskému kolektivu. Všichni obědvají, žertují, smějí se a dítě bez oběda je mimo hru. Zažívá své první společenské vyloučení. Co může následovat? Scénářů může být mnoho, ale jeden velmi pravděpodobný říká, že z dlouhodobého horizontu svůj pocit vyloučení z jedné skupiny bude kompenzovat začleněním do jiné. Ta už však místo školních kulis může mít kulisy ulice a místo obědů se bude podávat něco “výživnějšího”. Jinými slovy, relativně banální věc jako je školní oběd, může mít naprosto fatální důsledky pro psychický a sociální vývoj dítě.

Chtěli jsme udělat něco, proč by tyto děti chodily do školy o něco raději nebo dokonce se na školu těšily. A musím přiznat, že výsledky prvního roku nás mile překvapily. Původně to měla být jednorázová pomoc těm nejpotřebnějším. Ale s tím, jak se objevovali další a další dárci, akce přerostla v projekt s transparentním účtem a téměř čtyřmi sty podpořenými dětmi během prvních devíti měsíců od spuštění. Co dítě, to dojemný příběh, který v drtivé většině mluví o školákovi šťastném za tak „obyčejnou“ věc, jako je chodit na oběd se svými spolužáky.

Děkujeme všem, kteří s námi pomáhají...

Ivana Tykač

Obědy pro děti > O projektu > Aktuality > Slovo paní ředitelky Ivany Tykač

S PODPOROU

ZÁŠTITA

 

 

 

 

 

 

 

Staňte se fanouškem

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zadejte svůj e-mail a přihlaste se k pravidelnému odběru novinek z WOMEN FOR WOMEN.