Přibývá rodin, které nemají na školní obědy

3.2.2021

Česko je vyspělá země, ale stejně je pro mnoho rodin u nás luxus zaplatit dětem školní obědy. Každoročně stoupá počet těchto rodin až o dva tisíce. Letos by kvůli pandemii koronaviru mohly přibýt až čtyři tisíce.

Zoom gallery

Tématu se věnoval zpravodajský portál idnes.cz

V současné době řeší existenční problémy i lidé, kteří před pandemií nouzí netrpěli. Na jejich psychiku pak taková situace působí ještě citelněji, protože neumějí nebo se stydí říci si o pomoc,“ říká Jana Skopová, manažerka charitativních projektů organizace Women for Women a Obědů pro děti.

Pro letošní školní rok tak odhadujeme, že bude potřeba pomoci s proplacením obědů okolo jedenácti až dvanácti tisícům žáků. „Už v průběhu prvního nouzového stavu jsme během května a června dostávali zprávy ze škol, že v příštím školním roce poroste počet dětí, kterým bude potřeba pomoci. To se bohužel potvrdilo,“ dodala Skopová s tím, že v minulém školním roce jsme pomohli zhruba 8 800 dětem.

Dnes pomáháme více jak 9 500 dětí z celé České republiky a čísla nám rostou každým dnem. Právě organizace Women for Women před osmi lety na problematiku hladovějících dětí ve školách upozornila a založila projekt Obědy pro děti. Ten v roce 2014 zaštítilo ministerstvo práce a sociálních věci a o rok později i ministerstvo školství. 

Každá žádost Obědů pro děti se řeší individuálně

Zaplacené obědy dostává i Vítek, který chodí na první stupeň a žije jen s otcem. Ten pracuje na směny a je v invalidním důchodu. Denně ale s Vítkem chodí do školy a vyzvedává ho z družiny.

Kvůli tíživé finanční situaci rodiny už na školní obědy mnoho peněz nezbývalo. Vítkova škola proto požádala organizaci o podporu. Na Vítkovi bylo podle jeho vyučující vidět, že možnost chodit na obědy se spolužáky, je pro něj důležitá. Podařilo se mu podle ní i lépe se začlenit do třídního kolektivu. Že mají obědy na děti pozitivní vliv, potvrzuje z několikaleté zkušenosti i organizace.

„Dopady poskytnuté pomoci formou školního oběda jsou u dětí velmi rychle viditelné. Veškeré tyto efekty nám ukazují, jak velký negativní vliv má taková nucená absence školního oběda na děti,“ říká Skopová. Děti jsou díky obědům pozitivněji naladěni, výrazně se zlepší jejich školní docházka, ale i prospěch. 

Pomoc potřebným dětem je poskytována přímo prostřednictvím škol. Škola se jednorázově zaregistruje do naší online aplikace a následně zašle žádost. My ji posoudíme, eventuálně se školou zkonzultujeme. Každou žádost řešíme individuálně. Pomoc formou obědů je poskytována na základě darovací smlouvy přímo prostřednictvím základních škol a školních jídelen.

Dětem proplatíme obědy předem na celý školní rok. Případné odhlášené obědy nám škola vyúčtovává dvakrát ročně. Nyní je do projektu zaregistrováno 1 500 základních škol z více než čtyř tisíc, které v Česku jsou. Jen od začátku letošního školního roku, tedy od září, se proplatily obědy více než devíti a půl tisícům žáků. Vzhledem k počtu neregistrovaných škol ale může být potřeba ještě vyšší.

Podpora pro Obědy pro děti ze státních programů

Právě my, organizace Women for Women, jsme před osmi lety na problematiku hladovějících dětí ve školách upozornili, a založili jsme projekt Obědy pro děti. Ten v roce 2014 zaštítilo ministerstvo práce a sociálních věci a o rok později i ministerstvo školství. 

Obědy pro děti kromě Ministerstva školství podporuje také Ministerstvo práce a sociálních věcí, které na program čerpá i evropské peníze. Na školní rok 2019/2020 měl resort Jany Maláčové připravenou 100milionovou podporu, která by pokryla obědy pro více než 17 tisíc dětí. Podle dat se z programu využila podpora pro zhruba polovinu z nich. 

Mezi programy MPSV a MŠMT jsou však rozdíly. Z resortu Maláčové jde podpora rodinám na sociálních dávkách, z Plagova resortu je pomoc určena těm, kteří se ocitli na hraně chudoby. Programy obou resortů jsou na sobě nezávislé a cílí na trochu jiné rodiny. MŠMT jen na základní školy, u MPSV jde podpora i pro předškolní děti. 

Každoročně se vypisují programy, které jsou určené nestátním neziskovým organizacím. Letos půjde na podporu školního stravování dětí z MŠMT 60 milionů korun. „Na projektu se tedy finančně podílíme my, naši dárci a také Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy,“ uzavírá Jana Skopová.

obědy_pro_děti_logo_women_for_women.jpgDěkujeme, že se zajímáte, děkujeme, že pomáháte s námi! 

Vaše Obědy pro děti 

Celý článek vyšel na idnes.cz a najdete ho zde. Děkujeme za publicitu!

Obědy pro děti > O projektu > Aktuality > Přibývá rodin, které nemají na školní obědy

S PODPOROU

ZÁŠTITA

 

 

 

 

 

 

 

Staňte se fanouškem

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zadejte svůj e-mail a přihlaste se k pravidelnému odběru novinek z WOMEN FOR WOMEN.