Liberecký deník: Nadace „krmí" na Liberecku už desítky dětí

29.4.2015

Liberecký kraj už rok spolupracuje s Women for Women v projektu Obědy pro děti. Chce i přispívat na granty. O našem projektu Obědy pro děti napsal i Liberecký deník, přinášíme úryvky z článku.

21.4.2015, Liberecký deník: Dvacet pět korun za oběd. Tolik zaplatí průměrně rodiče za jeden pokrm ve školní jídelně, pro své dítě, denně. Když se pak sečtou obědy za celý měsíc, přijde to zhruba na 600 korun. Pro některé rodiny je částka příliš vysoká, a tak jejich děti na obědy nechodí. V Libereckém kraji poznalo, co je kručení v břiše místo oběda se spolužáky, přibližně 150 dětí.

Zoom gallery... Rodiče samoživitelé, ať už matky nebo i otcové, jsou typickou skupinou, která nemá na zaplacení školních obědů. I to zjistil Liberecký kraj v rámci rozsáhlého výzkumu, který provedl mezi řediteli škol i mateřinek. „Snažili jsme se zjistit, jestli ředitelé o problému, že rodiče nemohou z finančních důvodů platit dětem obědy, slyšeli a jestli se s tím setkali v praxi. Zajímalo nás také, jestli poskytují dětem s dluhy stravu a ukázalo se, že téměř polovina oslovených škol takovým dětem najíst se neumožňuje," řekla Eva Martinková, metodička předškolního vzdělávání a školního stravování Libereckého kraje. Tyto děti přímo nehladoví, ale jsou svým způsobem vyčleněné z kolektivu. Nechodí s kamarády společně do jídelny a stává se, že je nevybíravým způsobem vyhodí, kvůli nezaplaceným obědům, přímo pracovníci jídelny nebo školní kuchyně. „V tom spočívá ten největší problém," upozorňuje Martinková.

... Liberecký kraj již rok spolupracuje s organizací Women for Women, která prostřednictvím grantů dětem bez obědů školní stravování zaplatí. Za rok spolupráce získalo peníze na obědy 144 dětí z 26 základních škol. Další potvrzené čerpání je u 2 škol a 7 dětí. Nadace je podpořila částkou přes 450 tisíc korun. „Na nový školní rok chceme organizaci z krajského rozpočtu přispět částkou v řádech desítek tisíc korun na placení oněch obědů," uvedla Alena Losová, radní pro školství.

„Je skvělé, že je někdo schopen myslet nejenom na sebe, ale i na ostatní. Před nápadem organizace Women for Women podporovat děti smekám. I u nás ve škole máme zkušenost se dvěma, kterým rodiče nemohou ze sociálních důvodů zaplatit školní stravování, a jež podpořili," řekl ředitel jedné z libereckých základních škol.

Celý článek najdete zde.

Zoom gallery

Zdroj a foto (děkujeme): liberecky.denik.cz

Dodáváme, že bychom rádi k článku upřesnili slova ředitele jedné ze škol, který zmiňuje, že i některé ze zařazených dětí vinou rodičů na obědy stejně nedorazí. Škola vzniklé přeplatky nikomu nevrací, s tím také počítá i darovací smlouva. Děti vzniklé přeplatky "projedí" v dalším období. "V tomto konkrétním případě se tedy dohodneme se školou, že se přeplatek převede na holčičku, která tím bude mít obědy zajištěny i v prvních měsích dalšího školního roku," upřesňuje Jana Skopová.

 

 

Obědy pro děti > O projektu > O nás v médiích > Liberecký deník: Nadace „krmí" na Liberecku už desítky dětí

S PODPOROU

ZÁŠTITA

 

 

 

 

 

 

 

Staňte se fanouškem

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zadejte svůj e-mail a přihlaste se k pravidelnému odběru novinek z WOMEN FOR WOMEN.